Karkonosze - najwyższa część masywu Sudetów.

  • location_on Michałowice, ul. undefined

Karkonosze, jak przekazują wszelkie encyklopedie i poradniki turystyczne, to najwyższa część jednego z dwóch dużych masywów górskich w Polsce - Sudetów. Karkonosze to takie Tatry Sudetów. W Karkonoszach, chociaż są to niższe góry, panuje klimat podobny do tego w Alpach - z wysoką ilością opadów atmosferycznych, niskimi temperaturami, co skutkuje długim okresem, w jakim spotkamy tutaj śnieg.

Głównym materiałem z którego zbudowane są Karkonosze jest granit, a dzięki panującym tutaj warunkom klimatycznym, procesy erozyjne spowodowały powstanie tak charakterystycznych form skalnych - jest ich około 150 grup. Najbardziej znane z nich to Ptasie Gniazda, Pielgrzymy, Owcze Skały, Końskie Łby czy Trzy Świnki.

Najwyższym wierzchołkiem w Karkonoszach jest, leżąca na granicy polsko-czeskiej, Śnieżka - 1602 m n.p.m. Szczyt ten dominuje nad okolicą (przewyższenie to ok 200m), dzięki czemu widok ze szczytu jest zasłaniany tylko przez chmury. Drugim znanym szczytem jest Szrenica - 1362 m n.p.m. Nie jest to najwyższy szczyt ale lokalizacja w sąsiedztwie miasta Szklarska Poręba powoduje, iż zna go wielu amatorów gór. Na stokach Szrenicy, rokrocznie, tysiące narciarzy oddaje się urokom białego szaleństwa. Inne wierzchołki, po naszej stronie Karkonoszy, to Wielki Szyszak - 1509 m n.p.m. (pod którym leżą Michałowice) oraz Łabski Szczyt - 1472 m n.p.m.

Prawdopodobnie większość Polaków słyszało także o dwóch wodospadach w Karkonoszach: Wodospad Szklarki i Kamieńczyka. Oba znajdują się w niedalekiej odległości od Szklarskiej Poręby. Jeden z nich (Wodospad Szklarki) znajduje się nawet tuż przy trasie dojazdowej z Jeleniej Góry.

Karkonosze ubóstwiają nie jedynie narciarze - to raj dla wędrowców. W Karkonoszach czekają na nich setki km szlaków turystycznych o zróżnicowanym stopniu trudności. Z racji dużej ilości schronisk turystycznych można przejść całe Karkonosze z zachodu na wschód lub odwrotnie. Oczywiście, wolno także robić sobie krótsze wypady w góry. Każda z podgórskich miejscowości - przykładowo Michałowice, Jagniątków, Zachełmie, Przesieka i oczywiście Szklarska Poręba i Karpacz dysponuje połączeniem z turystycznymi szlakami.

Galeria

Lokalizacja

serce Twoje ulubione obiekty 0