Złoty Widok i Kociołki Wietrzeniowe w Michałowicach.

  • location_on Michałowice, od ul. Złoty Widok

 

Złoty Widok (610 m n.p.m.) to nierzucający się w oczy szczyt na krańcu Pogórza Karkonoskiego. Znajduje się on na zboczu wyższego szczytu - Drewniak (672 m n.p.m.)

Z Michałowic najłatwiej dojść do niego od ul. Złoty Widok właśnie! Wycieczka nie będzie długa, na Złoty Widok prowadzi, początkowo stroma ścieżka, potem łagodnie opada. Po krótkim czasie dochodzimy do grupy skalnej zwanej Kociołki. Ta unikalna grupa skalna została odkryta i opisana ponad sto lat temu przez wrocławskiego profesora Scholza i do dziś stanowi jedną z atrakcji turystycznych Michałowic. Jak pisze w swojej książce o Michałowicach dawna ich mieszkanka, Gisela Werner, profesor Scholz opisał Kociołki w czasopiśmie Stowarzyszenia Karkonoskiego „Wędrowiec” („Der Wanderer”) i postulował objęcie ich terenu ochroną. Na głazach jest ponad 30 okrągłych zagłębień w kształcie kotłów o średnicy do 1,5 m i głębokości do 0,8 m. Nie jest do końca wyjaśnione, jak powstały. Jedni tłumaczą ich powstanie wirami epoki lodowcowej, inni uważają, że woda ściekając drążyła skałę, dodatkowo w okresie zimowym zamarza i rozsadza skałę, powiększając zagłębienie. Jest jeszcze wersja o kotłach ofiarnych z czasów pogańskich. Dzieciom opowiadano jednak chętnie następującą historię o powstaniu Kociołków:

"W dawnych czasach drewno na zimę trzeba było mozolnie zbierać w lesie. Była to trudna praca kobiet. Taszczyły ciężkie drewno przez las. Na zasłużoną przerwę na podwieczorek zatrzymywały się często przy Kociołkach. Ciężar niesionego drewna ściskał im bebechy, w których zbierało się dużo powietrza. W czasie przerwy zaczynało burczeć im w brzuchach, bo nagromadzone powietrze chciało się wydostać, a ciśnienie było potężne. Wtedy kobiety siadały na głazach i dawały upust swym ludzkim odruchom, bo „co nie płaci czynszu, musi wyjść!” Ponieważ przez setki lat działo się to ciągle w tym samym miejscu, za sprawą olbrzymiego ciśnienia i nacisku powstawały stopniowo w skałach coraz większe dziury. W niektórych miejscach, gdy dokładnie się przyjrzeć, można nawet rozpoznać ślady siedzeń. Nie wierzycie?"

U stóp skał znajduje się kilka małych jaskiń. Podobne formy granitowe można znaleźć również w innych miejscach w Karkonoszach, np. na Kruczych Skałach koło Szklarskiej Poręby czy w okolicach Przesieki, ale kotły pod Michałowicami są najbardziej wyraziste i robią największe wrażenie.

Wędrując dalej leśną drogą na zachód dochodzimy do Złotego Widoku. To wyjątkowy punkt widokowy. Można stąd obserwować Wysoki Grzbiet z Wysokim Kamieniem, Szklarską Porębę i zachwycać się panoramą Karkonoszy z ich szczytami: Szrenicą, Łabskim Szczytem i Wielkim Szyszakiem.

Na zachód od Złotego Widoku znajduje się urwisko pozostałe po niegdysiejszym kamieniołomie, w którym do połowy lat 90-tych wydobywano granit.

Złoty Widok

Kociołki Wietrzeniowe

Galeria

Lokalizacja

serce Twoje ulubione obiekty 0