Szklarska Poręba

Michałowice okolica - Szklarska Poręba

Szklarska Poręba to miasto u podnóża Gór Izerskich i Karkonoszy. Miasto leży również u podnóża Szrenicy (1362 m n.p.m.) – wierzchołka w Karkonoszach – który wystaje nad okolicę. W pobliżu znajdują się też dwa wysokie, karkonoskie wodospady Szklarki oraz Kamieńczyka – powszechne cele przechadzek wczasowiczów odwiedzających Szklarską Porębę.

Dzieje miejscowości a także jej nazwy są nierozłącznie związane z wytopem szkła. Już w XIV wieku powstała na tych terenach pierwsza huta szkła, oprócz minerałów, do wytopu szkła niezbędne były duże ilości drewna. W związku z tym, wiele terenów leśnych trafiało pod siekiery – na porębach tworzono pastwiska i zaczęło się osiedlanie. Obszary te docenili także poszukiwacze skarbów – kamieni szlachetnych, złota, srebra. Zajmowali się tym poszukiwacze z Zachodniej Europy zwani Walończykami. Ich życie i kultura była owiana mistycyzmem, tajemnicą – po części wynikało to z odrębnego języka. Do dzisiejszego dnia zostały po ich aktywności wyrobiska, kopalnie, szyby, oraz znaki na skałach. Do dziś historię Walonów poznamy z opowieści obecnych Walonów, jacy prowadzą Walońską Chatę na krańcach miasta Szklarska Poręba. Inną grupą aktywną w owym okresie byli, osiedlający się pod koniec XVI wieku, czescy protestanci. Najciekawsza grupa to Laboranci – sporządzający ziołowe lekarstwa, znawcy ziołolecznictwa.

Szklarska Poręba to naturalnie turystyka górska. Jej rozkwit mogła zaistnieć z racji rozwoju transportu i dróg. W poł. XIX w. wybudowano drogę komunikującą Piechowice k/Jeleniej Góry poprzez Przełęcz Szklarską z czeskim Harrachovem, a 50 lat potem wybudowano linię kolejową łączącą Jelenią Górę z Tanvaldem. To spowodowało wzrost ruchu turystycznego w Szklarskiej Porębie. Już po II Wojnie Światowej w 1962 r. wzniesiono kolej linową na Halę Szrenicką.

Dzisiejsza Szklarska Poręba to ośrodek turystyki górskiej, rowerowej oraz narciarstwa. Organizowanych jest tu wiele imprez takich jak Bieg Piastów organizowany od 1976 r., rozpropagowany ostatnimi czasy przez Justynę Kowalczyk, odbywający się w lutym zawody narciarskie Retro – akcja jakiej zasadniczym zamiarem jest zabawa oraz demonstracja historycznego ekwipunku narciarskiego, kostiumów z epoki. Dzisiejszy sprzęt nie jest brany pod uwagę, a poza czasu przejazdu narciarze otrzymują punkty za styl, ubiór i całkowitą prezencję uczestnika. W okolicy urządzane są także wyścigi psich zaprzęgów. W sierpniu z kolei, na okolicznych trasach dominują rowerzyści – organizowane są zawody Downhill, konkursy skoków rowerowych oraz do wody, zawody BMX i maraton rowerowy.

Szklarska Poręba od końca lat 90-tych minionego wieku jest nieodłącznie połączona z radiową „Trójką”. W 1998 roku okrzyknięto miasto Zimową Stolicą Radiowej Trójki, a z rokiem 1999 Szklarska Poręba stała się Stolicą Programu III PR. W centralnym punkcie miejscowości umiejscowiono Skwer Radiowej Trójki z statuą Liczyrzepy. W tym miejscu umiejscowiono również Aleja Trójkowych Gwiazd – osadzone w murze odciski ust sław mikrofonu radiowej Trójki: Artura Andrusa, Piotra Barona, Wojciecha Manna, Marka Niedźwieckiego, Kuby Strzyczkowskiego, Moniki Olejnik, Grażyny Dobroń.

Szklarska Poręba jak na górską miejscowość wypoczynkową przystało, to wprost zatrzęsienie obiektów gastronomicznych – kawiarnie, restauracje, bary czy stoiska z kebabem, hamburgerami, goframi i lodami. Równie przeróżna jest propozycja turystyczna – noclegi w Szklarskiej Porębie to stylowe hotele oraz apartamenty, mnóstwo ośrodków wczasowych, pensjonatów, nie brakuje również domów wypoczynkowych oferujących pokoje i kwatery lub pól namiotowych.

Więcej informacji o Szklarskiej Porębie znajdziesz na stronie: www.szklarskaporeba.net.pl

Pogoda
PIECHOWICE Pogoda
Polecamy:

Willa Drewniana Róża

Szklarska Poręba - informator

Szklarska Poręba Noclegi

Świeradów Zdrój noclegi

Świeradów Zdrój noclegi