Świeradów Zdrój

Świeradów Zdrój

Świeradów Zdrój – górskie miasto wypoczynkowe leżące dość wysoko (pomiędzy 450-710 m n.p.m.), w Obniżeniu Świeradowskim, w Górach Izerskich. Świeradów znajduje się nieopodal niemieckiej i czeskiej granicy, w sąsiedztwie miast: Jelenia Góra, Gryfów Śląski, Lubań, Zgorzelec, Szklarska Poręba. Ze Świeradowa Zdroju niedaleko zarówno do Görlitz w Niemczech czy Liberca w Czechach.

Świeradów Zdrój – to również uzdrowisko, świeradowskie zdroje radonowe wpływają na procesy enzymatyczne oraz przemiany komórkowe,wzmacniają tkankę nerwową oraz gruczoły wewnętrznego wydzielania. W uzdrowisku leczy się choroby reumatyczne, układu krążenia i nerwowego. Wcześniejszy budynek zdrojowy – Dom Źródlany z XVIII-tego wieku spłonął i na jego położeniu, u schyłku XIX wieku pobudowano budynek Domu Zdrojowego – jaki możemy podziwiać po dziś dzień. Ciekawostką jest wyjątkowa Hala Spacerowa – to zadaszona, przeszklona hala o długości 80 m, o konstrukcji z modrzewia, obficie zdobiona, z niedużą sceną, na której odbywają się liczne koncerty. W tej hali jest źródło i pijalnia wód (szczawy żelazisto-radonowe). W otoczeniu Domu Zdrojowego jest, założony w tym samym czasie Park Zdrojowy.

Poza uzdrowiskowym charakterem Świeradów Zdrój to kapitalne położenie do eskapad w Góry Izerskie. Leżący najbliżej wierzchołek to Izerski Stóg (1107 m) – znajduje się na nim górskie schronisko. Trafić na niego można idąc jednym ze szlaków górskich ewentualnie wjechać nowoczesną Koleją Gondolową, której dolna stacja znajduje się w Świeradowie. Kolejka działa przez cały rok, wwożąc zimą narciarzy, a latem – turystów rowerowych oraz pieszych. Nieopodal Izerskiego Stogu znajduje się szczyt Smrek (1124 metrów). Stąd warto iść bardziej w kierunku wschodnim, na Halę Izerską do innego schroniska – Chatki Górzystów.

Świeradów w sezonie zimowym zaprasza na narty. Dzięki kolei gondolowej łatwo dotrzeć na Izerski Stóg, a tu na narciarzy czeka nartostrada o długości 2500 metrów, w razie potrzeby sztucznie dośnieżana a po zachodzie słońca – oświetlona. W okolicy nie brak również łatwiejszych i krótszych stoków i tras . Funkcjonuje tu także dużo tras narciarstwa biegowego.

Ostatnio Świeradów Zdrój a również Góry Izerskie stały się „Mekką” rowerzystów górskich. Urządzonych jest tu wiele tras rowerowych, mają miejsce zjazdu po zboczu,maratony rowerowe, MTB bądź konkursy BMX.

O ile ktoś ma chęć zobaczyć Góry Izerskie, jako bazę wypadową w nie powinien wybrać Świeradów. W miejscowości funkcjonuje wiele restauracji i innych punktów gastronomicznych, natomiast noclegi w Świeradowie Zdroju to przeróżna oferta hoteli, apartamentów, pensjonatów, domów gościnnych. Nie brak także tańszych kwater i pokoi.

Pogoda
PIECHOWICE Pogoda
Polecamy:

Willa Drewniana Róża

Szklarska Poręba - informator

Szklarska Poręba Noclegi

Świeradów Zdrój noclegi

Świeradów Zdrój noclegi