SobieszówSobieszów od 1976 roku znajduje się w granicach administracyjnych Jeleniej Góry. Od XIV stulecia aż do 1945 roku wioska była częścią dóbr rodziny Schaffgotschów. Po wojnie Sobieszów był siedzibą gminy wiejskiej, a od 1962 do 1976 roku oddzielnym miastem. Sobieszów położony jest nad Wrzosówką, na południe od niego ciągnie się górski grzbiet odchodzący od Grzybowca. W grzbiecie tym znajdują się wierzchołki: Trzmielak, Sobiesz i Ostrosz. Cały grzbiet zbudowany jest z karkonoskiego granitu i porośnięty lasem.

Z architektonicznych zabytków w Sobieszowie należy wspomnieć dawny zbór ewangelicki, po 1945 przemianowany na kościół rzymsko-katolicki Najświętszego Serca Pana Jezusa z lat 1744-1745 i kościół pw. Św. Marcina z dzwonnicą z XVIII wieku. W miejscowości znajduje się również zespół pałacowy rodu Schaffgotschów z lat 1705-1712 z byłymi zabudowaniami gospodarskimi.

Najbardziej znaną atrakcją jest jednak Zamek Chojnik znajdujący się na wzgórzu Chojnik (627 m). Zamek ten wybudowany został w XIV stuleciu przez księcia Bolka II. Kolejnym władcą zamku byli Schaffgotschowie, którzy dokonali przebudowy zamku w renesansowym stylu. Do czasu wielkiego pożaru w 1675 roku Zamek Chojnik to główna siedziba Schaffgotschów. Po pożodze, zamek nie został odbudowany, dzisiaj jest udostępniany turystom do oglądania. Pod Zamkiem Chojnik, w Sobieszowie, znajduje się budynek dyrekcji Karkonoskiego Parku Narodowego, a Zamek Chojnik i jego otoczenie jest eksklawą parku – wejście jest płatne tak jak do parku. Prowadzi stąd szlak turystyczny na Zamek Chojnik i dalej w Karkonosze.

Z górą Sobiesz łączy się wiele legend związanych z II Wojną Światową. Podobno ukryto w niej „złoty pociąg” ze złotem Wrocławia bądź Bursztynową Komnatę. Próbowano wielokrotnie odnaleźć te skarby, ale do dziś nic nie odnaleziono.

Do Sobieszowa można dojechać autobusami MZK (linie: 7, 9, 15) i PKS-em lub prywatnymi busami. W Sobieszowie funkcjonuje dodatkowo stacja kolejowa.

Jeśli chcesz spędzić urlop lub weekend w okolicy Zamku Chojnik – sprawdź ofertę noclegów w Karkonoszach: www.karkonosze.pl/noclegi-w-karkonoszach

Pogoda
PIECHOWICE Pogoda
Polecamy:

Willa Drewniana Róża

Szklarska Poręba - informator

Szklarska Poręba Noclegi

Świeradów Zdrój noclegi

Świeradów Zdrój noclegi