Przesieka z lotu ptakaPrzesieka położona jest w przedgórskiej gminie Podgórzyn, w sąsiedztwie Jeleniej Góry i Karpacza. Wieś leży na wysokościach 480-650 m n.p.m., w dolinie Czerwienia, Myi i Podgórnej. Przesieka ma rozproszoną zabudowę, typowe dla niej są domy porozrzucane na stokach, otoczone lasem. Dzięki temu dominującą właściwością miejscowości jest cisza.

Pierwsze potwierdzone notatki odnoszące się do Przesieki odnoszą się do XVII-tego wieku. Cesarz przekazał wieś weteranowi wojny trzydziestoletniej – Georgowi Andreasowi Schwinghammerowi. Wioska, do roku 1945, nazywała się Hain, a po II Wojnie Światowej przez krótki okres Matejkowice – za sprawą znalezienia zrabowanych obrazów Matejki. Od 1946 roku wioska nazywa się Przesieka.

Początki ruchu turystycznego w miejscowości to poł. XIX stulecia, pod koniec wieku Przesieka była już chętniej odwiedzana niż Karpacz. Przed wybuchem II Wojny Światowej Przesieka była uznanym, karkonoskim ośrodkiem sportów zimowych. Modne były wtedy wędrówki narciarskie, saneczkarstwo, łyżwiarstwo a także skoki narciarskie – co interesujące, w miejscowości było w tamtym czasie parę skoczni narciarskich. Największy ruch turystyczny to lata 60 i 70-te za sprawą Funduszu Wczasów Pracowniczych, studenckich rajdów oraz masowej turystyki.

Dzisiaj Przesieka to raczej cicha miejscowość wypoczynkowa. Jej walorem jest dogodna komunikacja – z Jeleniej Góry dojedziemy komunikacją miejską – linie nr 4 (spod dworca kolejowego) i 18 (z Cieplic). Najbardziej znaną ciekawostką Przesieki jest Wodospad Podgórnej – potrójna kaskada o wysokości 10 metrów. Jest on węzłem dla szlaków turystycznych. Przez Przesiekę biegną szlaki turystyczne: niebieski prowadzi na Przełęcz Karkonoską, i dalej na szczyty Karkonoszy; żółty na Słonecznik; zielony do Karpacza i w drugą stronę do Zamku Chojnik i Szklarskiej Poręby i inne, do ościennych miejscowości.

Pogoda
PIECHOWICE Pogoda
Polecamy:

Willa Drewniana Róża

Szklarska Poręba - informator

Szklarska Poręba Noclegi

Świeradów Zdrój noclegi

Świeradów Zdrój noclegi