KarpaczDzieje Karpacza wiążą się nieodłącznie z pobliskimi Kowarami. Kowary potrzebowały duże ilości węgla drzewnego do wytopu rudy żelaza , ten węgiel był wyrabiany przez smolarzy (zwanych kurzakami) w obszarze dzisiejszego Karpacza. Takie były zalążki miasta Karpacz.

W XVII-tym wieku, w Karpaczu rozpoczęli osiedlać się wygnańcy z Czech. Znaczną ilość spośród nich stanowili Laboranci – trudniący się sporządzaniem leków z ziół. Dzięki ich aktywności Karpacz zaczął się rozwijać. Z czasem nasila się pielgrzymowanie do kaplicy na najwyższy wierzchołek Karkonoszy – Śnieżkę, kreują się nowe profesje – przewodnik górski a także nosiciel lektyk – dla dobrze sytuowanych pielgrzymów.

Leżący u podnóża uroczych Karkonoszy z dominującą nad okolicą Śnieżką – najważniejszym wierzchołkiem – Karpacz szybko został miejscowością turystyczną. Przełom XIX i XX wieku to rozrost kolei, a z nim postęp rozkwitu miejscowości. Karpacz jest także ośrodkiem sportów zimowych – narciarstwa, saneczkarstwa – z początkiem XX wieku organizowane były tutaj pierwsze turnieje. Wtedy też postawiono tor saneczkowy oraz narciarską skocznię Orlinek.

Poza odpoczynkiem w górach i korzystaniem z wyciągów oraz narciarskich stoków, Karpacz dostarcza mnóstwo innych ciekawostek. Najbardziej popularnym zabytkiem jest bezsprzecznie Świątynia Wang. To na wskroś drewniany budynek, bez wykorzystania metalowych gwoździ. Skonstruowany został w Norwegii w miejscowości Vang pomiędzy XII i XIII stuleciem. W poł. XIX w. został rozłożony i przewieziony do Szczecina. Docelowo miał stanąć w muzeum w Berlinie, jednakże finalnie postawiono go w Karpaczu. Tutaj dobudowano kamienną dzwonnicę, dodatkowo chroni ona świątynię przed zstępującymi ze Śnieżki silnymi wiatrami. Dzieci z kolei, zafascynuje niezwykłe muzeum – w pomieszczeniach po dworcu kolejowym ulokowano Muzeum Zabawek. Zasadnicza kolekcja to ofiarowane przez Henryka Tomaszewskiego zabawki i lalki z wielu krajów świata. Ustawione są one w tematyczne gabloty zaprojektowane i ręcznie malowane przez Kazimierza Wiśniaka. Na pierwszym piętrze jest przestrzeń na prezentacje czasowe.

Co prawda dziś, nie da się dojechać do Karpacza pociągiem, mimo to miejscowość dysponuje odpowiednim skomunikowaniem autobusowym oraz spokojnie zajdziemy do niego swoim autem. W miejscowości oczekuje przeróżna baza gastronomiczna i mogąca ulokować wiele tys. wczasowiczów baza noclegowa. Tymczasem noclegi w Karpaczu przystosowane są do wymogów i możliwości finansowych każdego wczasowicza. Od ekskluzywnych hoteli i apartamentów, przez pensjonaty, ośrodki wczasowe aż po relatywnie tanie kwatery i pokoje w Karpaczu.

Pogoda
PIECHOWICE Pogoda
Polecamy:

Willa Drewniana Róża

Szklarska Poręba - informator

Szklarska Poręba Noclegi

Świeradów Zdrój noclegi

Świeradów Zdrój noclegi