Jelenia GóraJelenia Góra to czwarte, pod względem liczby mieszkańców, dolnośląskie miasto – według danych statystycznych zamieszkuje ją powyżej 80 tys. mieszkańców – położone nad Bobrem w kotlinie śródgórskiej. W latach 1975-1998, gdy w Polsce było 49 województw, Jelenia Góra była miastem wojewódzkim. Dziś to miasto na prawach powiatu. Jelenią Górę tworzą dzielnice: Cieplice Śląskie-Zdrój, Goduszyn, Grabary, Jagniątków, Maciejowa, Sobieszów, Strupice, Śródmieście, Zabobrze, Zatorze. Dużą część z nich stanowią, włączone w granice administracyjne, niegdyś osobne miasta i miejscowości – przykładowo Cieplice bądź Sobieszów. Najmłodszą dzielnicą jest, położony najbliżej Karkonoszy, Jagniątków (od 1998 r.).

Jelenia Góra to ośrodek kultury. Funkcjonują tu teatry (C.K. Norwida i Teatr Animacji), Filharmonia Jeleniogórska, kina, dużo galerii, muzeów, prężnie działa JCK – Jeleniogórskie Centrum Kultury, które pracuje przy większości wydarzeń kulturalnych w mieście (Wrzesień Jeleniogórski, Krokus Jazz Festiwal, Festiwal Filmów Komediowych – Barejada, Liga Rocka, Finał WOŚP). W Jeleniej Górze zostały założone Kabaret Paranienormalni i Kabaret Paka oraz zespoły: punkrockowy Fort BS i Leniwiec.

Jelenia Góra to również zabytkowe miasto z długą historią. Do współczesnych czasów zachowało się tutaj dużo architektonicznych zabytków. Prawdopodobnie, już w XIV-tym wieku miasto otoczone było murami miejskimi z wieżami. W murach miejskich znajdowały się trzy bramy: Zamkowa, Wojanowska oraz przy ul. Długiej. Po dziś dzień zachowały się tylko resztki niegdysiejszych umocnień: Brama Wojanowska z wieżą, fragmenty murów wplecione w inne budynki m.in. przy ul. Jeleniej oraz Baszty: Zamkowa i Grodzka. W centrum starego miasta znajduje się Plac Ratuszowy z Ratuszem Miejskim z połowy XVIII wieku. W początkowym okresie lat 70-tych ubiegłego stulecia wyburzono większość dawnych kamienic starego miasta. Dzisiejsza zabudowa wokół ratusza miejskiego powstała w latach 70-tych i jest tylko stylizowana na starą (pozostawiono tylko sześć ścian dawnych kamienic). W Jeleniej Górze znajdują się także zabytkowe świątynie: kościół pw. Św. Erazma i Pankracego – najstarszy obiekt sakralny w mieście (1552 r.), kościół Podwyższenia Krzyża Świętego z początku XVIII-tego stulecia – największa świątynia w mieście, kościół pw. NMP, aktualnie cerkiew prawosławna pw. Świętych Piotra i Pawła także z XVIII w., kaplica Św. Anny – umieszczona wewnątrz średniowiecznej bastei bądź zespół kościoła ewangelickiego z lat 1709-1718: kantorówka, obecnie dom parafialny.

Jelenia Góra to także Uzdrowisko Cieplice, które co roku odwiedzają tłumy kuracjuszy i podgórskie dzielnice: Sobieszów, Cieplice, Jagniątków, które posiadają bogatą bazę noclegową i są dobrym punktem do wypraw w Karkonosze. Na terenie Jeleniej Góry położony jest Zamek Chojnik w Sobieszowie.

Z Michałowic do centrum Jeleniej Góry jest około 14 km (do najbliższej dzielnicy – Jagniątkowa – około 2km) i mozna tan dojechać nawet autobusem MZK (linia nr 15)

Pogoda
PIECHOWICE Pogoda
Polecamy:

Willa Drewniana Róża

Szklarska Poręba - informator

Szklarska Poręba Noclegi

Świeradów Zdrój noclegi

Świeradów Zdrój noclegi