Jagniątków

Jagniątków współcześnie jest jedną z dzielnic miasta Jelenia Góra (od 1998 roku). Toteż do Jagniątkowa dojedziemy komunikacją miejską z centrum Jeleniej Góry w cenie biletu miejskiego – linie 9 oraz 15. To zarazem najwyżej (450 – 620 metrów n.p.m.) i najbliżej Karkonoszy zlokalizowana dzielnica Jeleniej Góry.

Dzieje Jagniątkowa sięgają połowy XVII-tego w. Po wojnie XXX-letniej w Czechach nasiliły się szykanowania ewangelików i wielu z nich uciekło na śląską stronę Karkonoszy w poszukiwaniu spokoju. Tak powstał także Jagniątków – jako wioska uchodźców. Wieś nazwano Agnetendorf, (w 1945 roku Agnieszkowem – w 1946 zmieniono na Jagniątków) – od imienia małżonki panującego w tym rejonie Krzysztofa Schaffgotscha, która wspierała uciekinierów.

Podgórska lokalizacja Jagniątkowa oraz sąsiedztwo Karkonoszy przyczyniła się do rozwoju turystyki. Ruch turystyczny nasilił się, kiedy wybudowano linię kolejową z Jeleniej Góry do Piechowic (1891 rok) a potem do Szklarskiej Poręby (1902 r.). Wraz z postępem motoryzacji rozbudowywano również bite drogi kołowe, w tym także do podgórskich miejscowości. W latach 30-tych ubiegłego stulecia powstała droga łącząca Sobieszów, Jagniątków, Michałowice i Piechowice. Wtedy do Jagniątkowa zaczęli masowo napływać turyści. Jagniątków to dobra lokalizacja do wypadów w Karkonosze. Z miejscowości prowadzi sporo szlaków turystycznych np na sąsiedni Zamek Chojnik, do Czarnego Kotła Jagniątkowskiego a także na Wielki Szyszak – skąd można wędrować dalej szczytami Karkonoszy w stronę Karpacza bądź Szklarskiej Poręby. Z Jagniątkowa prowadzą także szlaki turystyczne do innych podgórskich miejscowości: Przesieki, Podgórzyna czy Borowic.

W centrum miejscowości, stoi zbudowany w 1985 r. kamienno – drewniany kościół p.w. Bożego Miłosierdzia w stylu budownictwa podhalańskiego. W Jagniątkowie żył oraz tworzył (do 1946 r.) pisarz, niemiecki noblista – Gerhart Hauptmann. Do dzisiaj stoi tu jego dom, w którym obecnie działa muzeum.

Po więcej wiadomości o Jagniątkowie odsyłamy na stronę: http://www.jagniatkow.com.pl

Pogoda
PIECHOWICE Pogoda
Polecamy:

Willa Drewniana Róża

Szklarska Poręba - informator

Szklarska Poręba Noclegi

Świeradów Zdrój noclegi

Świeradów Zdrój noclegi