Cieplice

Cieplice

Cieplice to obecnie uzdrowiskowa część miasta Jelenia Góra. Od zakończenia II Wojny Światowej do 1976 roku miejscowość funkcjonowała jako samodzielne miasto Cieplice Śląskie-Zdrój. Historia Cieplic sięga XIII stulecia, a od wieku XIV-tego – do końca wojny stanowiły własność rodową Schaffgotschów.

Tu też była ich główna siedziba po spaleniu się zamku Chojnik w wieku XVII. Do dziś zachował się ich pałac przy placu Piastowski. Obecnie znajduje się tutaj filia Politechniki Wrocławskiej.

Plac Piastowski stanowi deptak i jednocześnie główny punkt urokliwej starówki Cieplic. Poza budynkami uzdrowiska znajdują się tutaj: barokowy kościół Św. Jana Chrzciciela pochodzący z początku XVIII stulecia – w ołtarzu znajduje się obraz „śląskiego Rafaela” – Michała Willmanna. Drugi zabytkowy kościół to ewangelicki kościół Zbawiciela, powstały około 60 lat później. W środku znajduje się rokokowe, a mimo to skromne wyposażenie – tak typowe dla protestanckich świątyń.

Cieplice to także najstarsze w Polsce uzdrowisko – założono je już pod koniec wieku XIII-tego. Cieplice słyną, jak sama nazwa wskazuje z leczniczych ciepłych źródeł, których temperatura sięga do 90 stopni Celsjusza. Swoistą terapią jest również spacer po Parku Zdrojowym – który znajduje się tuż przy placu Piastowskim. Niedawno – w 2012r. – park został zrewitalizowany. Starano się powrócić do charakteru angielskiego ogrodu, jaki funkcjonował tutaj w wieku XIX-tym. Usunięto asfalt ze ścieżek, park obsadzono wieloma nowymi roślinami. Główna aleja parku wysadzana jest starymi drzewami dającymi chłodny cień latem.

W Cieplicach, za Parkiem Zdrojowym, znajduje się drugi park ze stawem – Park Norweski. Park ten jest dużo młodszy bo założono go dopiero na początku wieku XX-tego. Nazwa pochodzi od drewnianego budynku wybudowanego na wzór norweskiej restauracji – obecnie znajduje się w nim Muzeum Przyrodnicze.

Zapraszamy do odwiedzenia Cieplic!

Pogoda
PIECHOWICE Pogoda
Polecamy:

Willa Drewniana Róża

Szklarska Poręba - informator

Szklarska Poręba Noclegi

Świeradów Zdrój noclegi

Świeradów Zdrój noclegi